Severné Porýnie-Vestfálsko: Mekka nemeckého futbalu, ktorú treba zažiť

5 minút čítania
Autor: Pavel Pubal 

Londýn je pre anglický futbal s ôsmimi prvoligovými klubmi v tesnej blízkosti pobrežného Brightonu tým, čím je pre Nemecko Severné Porýnie-Vestfálsko. Je to najzápadnejšia spolková krajina našich západných susedov, ktorá ponúka množstvo veľkých klubov na sledovanie. Zo štadióna na štadión je to, čo by kameňom dohodil.

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach Facebook Instagram Tik-Tok

Niet divu, že sa futbalu v najľudnatejšom regióne Nemecka, kde žije pätina obyvateľov krajiny, darí. Ak má niekto šancu zosadiť z trónu hegemóna Bayern Mníchov s hviezdami ako Harry Kane či Jamal Musiala, sú to v posledných rokoch práve tímy Severného Porýnia-Vestfálska. Tamojšie kluby sa tešia obrovskej popularite a Vestfálsko je právom považované za jedno z futbalových centier Nemecka.

Borussia Dortmund: Továreň na európske hviezdy

Dlhodobo najväčší vyzývateľ Bayernu Mníchov. Borussia zažila svoje zlaté časy. Je osemnásobným nemeckým majstrom, ale naposledy bola Die Meister v sezóne 2011/2012. Sú však finalistami posledného ročníka Ligy majstrov, kde Dortmund porazil len kráľ tejto súťaže Real Madrid. Medzi najväčšie hviezdy Dortmundu v histórii patria Matthias Sammer, Andreas Möller a v uplynulých rokoch Marco Reus, Mario Götze a Mats Hummels.

Dortmund si dlhodobo zakladá na výchove mladých hráčov, ktorých potom predáva na ešte významnejšie adresy. V posledných sezónach prešli klubom Jadon Sancho, Jude Bellingham a Erling Haaland. To je v skratke stratégia klubu, aj keď fanúšikovia by si niekedy priali, aby si ich klub svoje najväčšie hviezdy udržal dlhšie, čím by ešte viac zvýšil tlak na Bayern a ďalších súperov.

Bayer Leverkusen: Už nikdy Neverkusen

Leverkusen mal v minulom roku prelomovú sezónu. Vyhral Bundesligu aj pohár a postaral sa o to, že sa už nikdy nebude volať Neverkusen. Prekliatie Bayeru, ktorý často končil v lige druhý alebo sa nedostal do finále, najmä na prelome tisícročí, je preč.

Farmaceutický klub má veľké plány aj v tomto roku. Hrajú Ligu majstrov, snažia sa opäť prenasledovať Bayern a urobiť si v Európe dobré meno. Manažér Xabi Alonso a nemecký futbalový zázrak Florian Wirtz sú toho veľkou súčasťou. Pre oboch je však otázkou, ako dlho v Leverkusene vydržia. V minulosti za klub hrali Michael Ballack, Zé Roberto či Rudi Völler.

Borussia Monchengladbach: hegemón sedemdesiatych rokov

Päťnásobný nemecký majster bol najúspešnejší v 70. rokoch minulého storočia, keď bol hegemónom nemeckého futbalu. Naposledy sa na stupňoch víťazov ocitol v sezóne 2014/2015, keď skončil tretí. Medzi významných hráčov v tejto histórii patria Jupp Heynkes, Berti Vogts a Lothar Matthäus, ktorí boli pri tom počas slávnej éry v 70. rokoch. V posledných rokoch poslal Gladbach do sveta niekoľko skvelých hráčov, hoci sám za to platí určitú cenu. Spomeňme len niektorých: Jonas Hofmann do Leverkusenu, Marcus Thuram do Interu Miláno, Yann Sommer do Bayernu (teraz Inter), Breel Embolo do Monaka, Denis Zakaria do Juventusu a ďalší.

Schalke 04: Žiarivá minulosť a Raúl González, dnes 2. Bundesliga

Najväčší rival Dortmundu momentálne pôsobí v druhej najvyššej súťaži od sezóny 2021-22. Tradičný klub, ktorý kedysi naháňal súperom na európskej scéne strach, preto v súčasnosti prežíva temnejšie obdobie svojej futbalovej histórie. Napriek tomu do Veltins Areny pravidelne chodí 60 000 divákov.  V minulosti za slávny klub hrali Manuel Neuer, Leroy Sané a dokonca aj Raúl González, ktorý strávil svoju kariéru v Schalke.

Späť k vestfálskej rivalite s Borussiou. Prvýkrát sa ich hráči stretli 3. mája 1925 a zápas sa skončil víťazstvom Schalke 4:2. Šnúra nasledujúcich 17 zápasov dopadla jednoznačne v prospech Schalke, ktoré vyhralo 16 z nich. Až 14. novembra 1943 okúsilo mužstvo chuť prehry o gól, v tom čase sa už radovali Die Borussen. Dortmund zohral významnú úlohu aj v sezóne 2006/2007, keď Schalke pripravil o možnosť vyhrať ligu prvýkrát od roku 1958. Schalke v poslednom 34. kole prehralo 0:2 a titul získal Stuttgart.

Desaťtisíce divákov na nižších súťažiach

Najväčším a hlavným mestom regiónu je Düsseldorf, kde žije viac ako pol milióna obyvateľov. Mimochodom, aj hráči Leverkusenu, kde okrem futbalového klubu žije prakticky len svetová chemická spoločnosť Bayer AG (hlavný sponzor futbalistov), žijú väčšinou v Düsseldorfe. Ten ponúka vhodnejšie a zaujímavejšie životné podmienky.

Samotný Düsseldorf sa v súčasnosti nemôže pochváliť bundesligovým klubom. To však neznamená, že Fortuna upadla do nemilosti – práve naopak! Klub v súčasnosti bojuje o postup medzi elitu a nachádza sa v horných poschodiach 2. Bundesligy. O známej oddanosti nemeckých fanúšikov jasne svedčí fakt, že aj v druhej najvyššej súťaži do miestnej Merkur Spiel-Areny pravidelne chodí okolo 40 000 a viac fanúšikov (kapacita 54 000).

Tradície a hodnoty: Nemci neustupujú

Podobne je to aj v neďalekom Kolíne nad Rýnom, ktorý je po minuloročnom zostupe tiež v druhej lige, no napriek tomu má pravidelne vypredané štadióny – 50 000 divákov. Tento tradičný klub, v ktorom hrával napríklad Lukas Podolski, patrí k najvýznamnejším v Nemecku.

Medzi ďalšie vestfálske kluby s bohatou históriou patria Bochum v Bundeslige, Paderborn hneď vedľa, Aachen v tretej lige a Duisburg, ktorý v súčasnosti hrá len regionálnu ligu. Aj tam však na štadióne pravidelne nájdete desaťtisíce fanúšikov. V Nemecku sa jednoducho nehrá pre fanúšikov úspechu.

KOMPLETNÁ PONUKA ZÁJAZDOV A VSTUPENIEK NA BUNDESLIGU