Santiago Bernabéu: Kráľovský štadión kráľovského klubu, ktorý nenechá nikoho chladným

5 minút čítania
Autor: Ladislav Harsányi

Santiago Bernabéu v Madride. Futbalový štadión jedného z najlepších klubov celej histórie tejto hry. Stánok, ktorý po rekonštrukcii patrí k najlepším na planéte a láka (nielen) futbalových turistov. Prečo je Bernabéu tak špeciálnym štadiónom? 

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach Facebook Instagram – Tik-Tok

Fantastické futbalové zážitky za žalúziami

Exteriér je „zabalený“ do vlnitých, nerezových kovových žalúzií. Tie obopínajú budovu do súvislých kriviek a ukrývajú tak pôvodnú betónovú konštrukciu. Zásluhou šikovných architektov a stavbárov sa domov Realu Madrid transformoval na multifunkčný štadión so zaťahovacou strechou i trávnatým ihriskom, ktoré je možné „schovať“ v podzemí. Keby to dnes videl legendárny bývalý hráč a predovšetkým prezident klubu Santiago Bernabéu, po ktorom stále nesie meno, určite by bol nadšený. Kráľovský klub si zaslúži kráľovský štadión, ktorý sa nachádza v srdci Madridu.

Renovácia z rokov 2019 až 2024 si vyžiadala vyše miliardy eur. Financovala sa prostredníctvom JP Morgan and Bank of America. Prvá etapa sa uskutočnila do septembra 2021, keď sa na štadión vrátil Real po 560 pandemických dňoch azylu na menšom Štadióne Alfreda di Stéfana v tréningovom komplexe klubu. Ďalšia sa skončila v septembri 2023, keď predtým strávil Real 90 dní mimo štadióna. Prvý zápas v zmodernizovanom stánku sa uskutočnil 2. septembra 2023 proti Getafe.

Zrenovovaná aréna získala v septembri 2024 ocenenie v rámci World Football Summit (WFS) najlepší štadión sveta za rok 2024. Kapacita štadióna presahuje 80-tisíc miest, pričom pribudlo 3-tisíc sedadiel, vrátane VIP a hostiteľských salónov s pridaným poschodím. Trávnatá plocha sa dá skladovať v šiestich podzemných podlažiach so zavlažovacím systémom a ultrafialovým osvetlením, vďaka čomu sa udržuje kvalita trávy. Tribúny sa nachádzajú na štyroch poschodiach.

Po Chodníku legiend

Po obvode štadióna vedie Chodník legiend a návštevníci sa môžu zoznámiť s históriou najúspešnejšieho futbalového klubu na svete. Chodník vytvorili v roku 2008 a patrí medzi obľúbené atrakcie. Obsahuje 29 sôch a vyše 70 plakiet, pripomínajúcich míľniky klubu, ku ktorým pribúdajú ďalšie. Samozrejme, na štadióne nesmie chýbať múzeum, kde je čo vystavovať – Real je rekordným 15-násobným víťazom PEM/Ligy majstrov, z domácej ligy je to 36 trofejí a 20 z Kráľovského pohára. 

Štadión sa vypína na rovnakom mieste, kam sa prvý raz nasťahoval Real v roku 1947. Bola to zásluha prezidenta klubu Santiaga Bernabéua, že starý štadión Chamartín nahradil nový, pričom po kompletnom dobudovaní v roku 1954 dokázal prijať 125-tisíc fanúšikov. O tri roky neskôr tam Real obhájil prvenstvo v PEM. Štadión hostil aj finále MS 1982, dokopy 5 finále PEM/Ligy majstrov. Odohralo sa na ňom aj 36 finále Kráľovského pohára. V roku 1992 na San Bernabéu bola inštalovaná prvá veľkoplošná obrazovka na futbalovom štadióne v Španielsku s povrchom 96 štvorcových metrov. 

Ťažko nájdete štadión, na ktorom bolo doma viac futbalových legiend. Od čias Alfreda di Stéfana, Ferenca Puskása, Raymonda Kopu, Paca Genta po Zinedinea Zidanea, Raúla, Ikera Casillasa, Luísa Figa, Roberta Carlosa, brazílskeho Ronalda či portugalského Cristiana Ronalda, Sergia Ramosa, Karima Benzemu, Luku Modriča… A nesmieme zabudnúť ani na česko-slovenskú legendu Petra Dubovského.

Fakty a zaujímavosti z histórie

*Prvý zápas na štadióne sa odohral 14. decembra 1957, Real Madrid zvíťazil nad portugalským OS Belenenses 3:1.

*V roku 1964 na tomto štadióne získalo Španielsko prvý titul majstrov Európy (vtedy sa turnaj volal Pohár národov).

*Elektrické osvetlenie použili na štadióne prvý raz 18. mája 1957 v zápase Realu proti brazílskemu tímu Sport Recife (5:3).

*Pápež Ján Pavol II na štadióne celebroval omšu v roku 1982 pred 100-tisícovým publikom. 

* Počas roka navštívi múzeum Realu viac ako milión návštevníkov, po Prade a Reine Sofia je tretím najnavštevovanejším v Madride, avšak s najväčším profitom.

Slovenské stopy

*Jediný Slovák si zahral na tomto štadióne vo farbách domáceho tímu. Bol ním Peter Dubovský, ktorý v drese „bieleho baletu“ odohral 45 oficiálnych zápasov, vyhral španielsku ligu i Kráľovský pohár. Na tomto štadióne strelil tri góly. 

*V kvalifikačnom zápase ME 1968 strelil Slovák Ladislav Kuna gól do siete Španielska, to však vyhralo 2:1.

*Slovan Bratislava sa na štadióne predstavil v roku 1991 v odvete 1. kola Pohára UEFA ročníka 1991/92 a uhral tam nečakanú remízu 1:1, ktorá však na senzačný postup nestačila (doma prehrali belasí 1:2). Autorom gólu bol Ľudovít Lancz.

*Slovenský futbalista Patrik Hrošovský strelil 23. októbra 2018 v drese Viktorie Plzeň gól do siete Realu Madrid v skupinovej fáze Ligy majstrov, Viktoriáni odchádzali z Madridu s tesnou prehrou 1:2.

Peter Dubovský (Lidovky)

*Slovák Vojtech Christov bol asistentom rozhodcu vo finále MS 1982 medzi Talianskom a Nemeckom, predtým pískal ako hlavný na tomto štadióne aj semifinále PEM medzi Realom a Hamburgerom SV. Potom ešte viedol zápas štvrťfinále PVP medzi Realom a Interom Miláno v deň svojich 38. narodenín – 16. marca 1983.

*Slovenský arbiter Ľuboš Micheľ rozhodoval na San Bernabéu dva zápasy LM (Real – Dortmund, Real – Juventus Turín)

*Slovenský rozhodca Richard Trutz viedol na tomto štadióne medzištátny zápas Španielsko – Kolumbia.

*Slovenský rozhodca Ivan Kružliak „pískal“ na Santiago Bernabéu zápas Ligy majstrov medzi Realom a Šachtarom Doneck.