Londýn je hlavné mesto futbalového sveta: Nielen Chelsea a Arsenal, ale aj Millwall, QPR, Samuraji či Deportivo

5 minút čítania

Britská metropola Londýn je hlavným svetovým mestom futbalu. Sídlia tam svetoví giganti a popredné kluby Premier League, taktiež tradičné celky s bohatou históriou, no aj mužstvá, o ktorých ste v živote nepočuli. Koho z nich by ste chceli vidieť naživo? 

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach Facebook Instagram Tik-Tok

Giganti a kluby z Premier League

Podľa dostupných zdrojov existuje v tejto chvíli v Londýne 144 futbalových klubov (štatistiky sa z logických dôvodov v priebehu času vyvíjajú), ktoré štartujú od najvyššej súťaže Premier League až po menšie ligy. Niektoré z nich majú od profesionálneho futbalu pomerne ďaleko. Samozrejme, tie najznámejšie londýnske celky poznáte všetci. Ale nie je to len o nich.

Chelsea sídliaca na Stamford Bridge je dodnes jediným klubom z britskej metropoly, ktorý vyhral prestížnu Ligu majstrov (a to hneď dvakrát – v rokoch 2012 a 2021). Ďalej je tu samozrejme Arsenal, súčasný vicemajster a historicky jeden z najúspešnejších britských klubov. The Gunners hrávali svoje zápasy na legendárnom Highbury, teraz sídlia na Emirates Stadium. Iba im sa v modernej Premier League podarilo vyhrať ligový titul bez jedinej prehry (2003/2004).

V severnom Londýne nájdete aj ich mestského rivala Tottenham Hotspur, ktorý láka krásnym moderným stánkom, možno najkrajším v celej lige. Klub je turistickým lákadlom, i keď na trofej čaká od roku 2008. V Premier League sú momentálne aj ďalšie londýnske celky – West Ham United (domáce zápasy hrávajú na olympijskom štadióne), Fulham (doma na Craven Cottage), Crystal Palace (doma v Selhurst Parku) a Brentford (doma na Community Stadium).

Tradičné kluby s bohatou históriou

Keď ideme o úroveň nižšie, v Championship môžeme nájsť tradičné celky ako Queens Park Rangers (pamätáte si na Adela Taarabta?), Watford FC (kde hrával aj Juraj Kucka) a Millwall FC. Zaujímavosťou je, že The Den, kde Millwall hráva svoje domáce zápasy, patrí pre hosťujúce kluby medzi štadióny, kde sa hrá kvôli elektrizujúcej atmosfére naozaj veľmi ťažko.

Stánok je postavený v štvrti New Cross a pojme približne 20-tisíc miest. Ak sa dostanete na štadión a neprejavujete dostatočným spôsobom náklonnosť k domácim, verte či nie, oni si to všimnú a začnú vás konfrontovať s otázkami. Budú vás totiž upodozrievať, že podporujete konkurentov.

Ďalší londýnsky celok Leyton Orient založili už v roku 1881 a patrí medzi najstaršie na svete. Momentálne nastupuje v tretej anglickej lige League One a svoje domáce zápasy hráva na tradičnom štadióne Brisbane Road. Znalci anglického futbalu určite poznajú aj Charlton Athletic (momentálne taktiež treťoligový). Ich štadión The Valley je miestom, ktorého návštevu neoľutujete.

Nevídané futbalové celky z Londýna

Futbal sa hrá aj v tenisovej kolíske vo Wimbledone, tamojší AFC hráva štvrtú najvyššiu anglickú súťaž s názvom League Two. Počet klubov v Londýne je naozaj rekordný a nájdeme medzi nimi niektoré celky, ktorých názvy budete zrejme čítať prvýkrát. Počuli ste napríklad o British Airways FC alebo Dulwich Hamlet?

Vlastný klub majú aj policajti, nesie názov Metropolitan Police FC. v Londýne sídlia aj pôvodom japonskí obyvatelia, ktorí si vytvorili malý klub London Samurai Rovers. Španielske korene zas prostredníctvom futbalu ctia zástupcovia FC Deportivo Galicia. Tí v Londýne pôsobia už niekoľko dekád, konkrétne od konca 60. rokov 20. storočia.

Ak vás láka vycestovať do Londýna, no kluby ako Chelsea, Arsenal, Tottenham či West Ham nie sú tým, čo by vás dvíhalo zo sedačky, stačí si vybrať spomedzi londýnskych celkov, ktoré vás niečím konkrétnym upútali. Prakticky každá mestská časť má svojho zástupcu, ktorý v sebe skrýva pútavý príbeh. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať, radi vám odpovieme a vyhovieme.