6 minút čítania
Autor: Ladislav Harsányi
Futbalové EURO bude jedným z hlavných športových sviatkov kalendárneho roka 2024. Pri príležitosti majstrovstiev Európy v Nemecku sme si pripravili historický seriál o európskych šampionátoch. Toto je trinásty diel, ktorého hlavnou témou bude EURO 2008 v Rakúsku a vo Švajčiarsku.
Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach Facebook – Instagram – Tik-Tok
Španielska korunovácia po 44 rokoch
Istú účasť na záverečnom turnaji mali usporiadateľské krajiny Rakúsko a Švajčiarsko. O zvyšných štrnástich miesteniek bojovalo 50 krajín. Prvý raz si priamy postup zabezpečili prvé dva tímy kvalifikačných skupín s tým, že tie boli početnejšie – sedemčlenné, jedna mala až osem účastníkov.
Galis nedokončil kvalifikáciu
Slováci vstúpili do svojej štvrtej európskej kvalifikácie pod vedením trénera Dušana Galisa, s ktorým sa predtým dostali až do baráže kvalifikácie MS 2006. Rozbeh bol pohodový, víťazstvo 6:1 nad Cyprom. Prvá studená sprcha prišla v Bratislave proti Čechom, s ktorými sme sa stretli súťažne prvý raz. Výsledok? 0:3. Vo Walese Slováci ukázali svoju krajšiu tvár, keď domácich rozstrieľali 5:1. Čestný gól Walesu, svoj premiérový v reprezentácii, strelil z priameho kopu vtedy ešte iba 17-ročný mladík Gareth Bale.
Potom nás však v Bratislave vycvičili Nemci (1:4) a Galis rezignoval na funkciu. Bolo jasné, že s kvalifikáciou už veľa nespraví ani jeho nasledovník Ján Kocian. Mužstvo pod jeho vedením hralo „striedavo-oblačno“: výhra 3:1 na Cypre, prehra 0:1 v Írsku, rovnako tesná prehra 1:2 v Nemecku (zaujímavosťou zápasu boli dva vlastné góly – hosťujúceho Jána Ďuricu a domáceho Christopha Metzeldera), domáca remíza s Írskom (2:2, zachraňoval ju v nadstavenom čase Marek Čech). Potom sa Walesu podarila takmer dokonalá odveta, keď v Trnave vyškolila našu obranu (5:2) – najnebezpečnejší bol dvojgólový Craig Bellamy. Ďurica si dal už druhý vlastný gól v kvalifikácii.
Na záver nadelili Kocianovci Lichtenštajnsku sedmičku, čo je najvyššie víťazstvo v histórii slovenskej reprezentácie (výsledkom 7:0 sme dvakrát zvíťazili nad San Marínom). V tabuľke to vyšlo až na 4. priečku, prví Česi a druhí Nemci si zabezpečili postup. Pred nami skončili aj Íri.
Najväčším prekvapením kvalifikácie bolo, že sa Angličanom neušla miestenka, v E-skupine ich predbehli nielen Chorváti, ale aj Rusi. Záverečný turnaj sa odohral od 7. do 29. júna 2008. V Rakúsku boli dejiskami Viedeň (Štadión Ernsta Happela), Innsbruck (Tivoli-Neu), Klagenfurt (Wörthersee stadium) a Salzburg (Wals-Siezenheim), vo Švajčiarsku Bazilej (St. Jakobs Park), Bern (Wankdorf), Ženeva (Stade de Geneve) a Zürich (Letzigrund).
Drámy vo štvrťfinále
Z A-skupiny šli ďalej Portugalci, v súboji o druhú postupovú priečku boli Česi proti Turecku ešte v 86. minúte postupujúci, lenže Nihat Kahveci dvoma gólmi, keď prvý padol po kikse brankára Petra Čecha, ktorému ľahká lopta vypadla z ruky, výsledok otočil a ďalej šiel súper. V B-skupine hrajúci Rakúšania nestačili na Chorvátov a Nemcov (prehry 0:1), postúpili víťazi týchto zápasov. Z C-skupiny zostali v hre favoriti Holandsko a Taliansko, z „déčka“ okrem Španielov trocha prekvapujúco aj Rusi.
Štvrťfinále prinieslo maximálne vyrovnané zápasy, v troch zo štyroch sa v riadnom hracom čase nerozhodlo. V dueli Chorvátsko – Turecko padol gól až v 119. minúte, dal ho Ivan Klasnič, lenže Semih Sentürk ešte stačil vyrovnať a Chorváti penaltový rozstrel prehrali. O veľké prekvapenie sa postarali Rusi, keď v dueli s Holandskom, ktoré viedol práve ich krajan Guus Hiddink, dvoma gólmi v predĺžení strhli víťazstvo na svoju stranu (1:3 pp). V zápase Španielsko – Taliansko sa diváci gólov nedočkali, na penalty to bolo 4:2. Nepredlžoval sa iba zápas Portugalsko – Nemecko (2:3).
V semifinále medzi Tureckom a Nemeckom to už vyzeralo na predĺženie (2:2), v poslednej minúte však Philipp Lahm posunul do finále Nemcov. Ich finálovým súperom sa stalo Španielsko, ktoré nedalo šancu prekvapeniu turnaja Rusku (3:0).
Slovenská rozhodcovská trojica Ľuboš Micheľ (hlavný), Roman Slyško, Martin Balko (asistenti rozhodcu) bola na šampionáte v akcii trikrát. Rozhodovali skupinové zápasy Švajčiarsko – Turecko, Francúzsko – Taliansko, a štvrťfinále Holandsko – Rusko.
Finálovým hrdinom Fernando Torres
Finále rozhodol v 33. minúte Fernando Torres, ktorý si poradil s obrancom Lahmom a poľahky prekonal brankára Jensa Lehmanna, pre ktorého to bol posledný zápas v reprezentácii. Prakticky celý zápas mali Španieli pod kontrolou, viacero šancí zahodili a stali sa zaslúžene majstrami Európy. Po 44 rokoch od prvého triumfu.
Na záverečnom turnaji nenašli premožiteľa, inkasovali iba trikrát, do súperových sietí trafili dvanásťkrát. V bránke bol skvelý Iker Casillas, v obrane vynikali Carles Puyol a Sergio Ramos, celá záloha bol famózna s hráčmi ako Xavi Hernandez, Cesc Fabregas, Andres Iniesta, v útoku sa o štyri góly postaral David Villa. Mužstvo viedol skúsený kormidelník Luis Aragones.
„Je to skvelý pocit, nemôžem tomu uveriť. Pozeráte sa na tieto zápasy v televízii a chcete byť toho súčasťou. A my sme boli.“
Fernando Torres, jediný strelec finále
Finále: Španielsko – Nemecko 1:0 (0:0)
Gól: 33. Torres.
Rozhodoval: Rosetti (Tal.) – 51 428 divákov. Hralo sa 29. júna 2008 na Štadióne Ernsta Happela vo Viedni.
Zostava majstrov Európy: Casillas – S. Ramos, Puyol, Marchena, Capdevila – Senna – D. Silva (66. Santi Cazorla), Xavi Hernandez, Fabregas (63. Xabi Alonso), Iniesta – F. Torres (78. Güiza).
Zaujímavosti EURO 2008
- Ivan Klasnič strelil v drese Chorvátska na finálovom turnaji gól 15 mesiacov po tom, ako sa podrobil transplantácii obličiek.
- Gól Rakúšana Ivicu Vastiča z penalty v zápase s Poľskom ho urobil najstarším strelcom v histórii šampionátov, skóroval vo veku 38 rokov a 257 dní.
- Iker Casillas je prvým brankárom – kapitánom, ktorý doviedol svoju krajinu k titulu majstrov Európy.
- Úradujúci majster Európy Grécko prehral všetky tri zápasy v skupine a medzi 16 účastníkmi turnaja mal najhoršiu bilanciu.
- UEFA pred turnajom vymenila trofej, keďže pôvodná už bola opotrebovaná. Nový pohár je síce o 18 cm vyšší, ale o 400 g ľahší. Naďalej nesie meno Henriho Delaunaya.
- Dva zápasy kvalifikácie medzi Arménskom a Azerbajdžanom sa neuskutočnili pre spor týchto krajín o Náhorný Karabach.