6 minút čítania
Autor: Ladislav Harsányi
Futbalové EURO bude jedným z hlavných športových sviatkov kalendárneho roka 2024. Pri príležitosti majstrovstiev Európy v Nemecku sme si pripravili historický seriál o európskych šampionátoch. Toto je desiaty diel, ktorého hlavnou témou bude EURO 1996 v Anglicku.
Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach Facebook – Instagram – Tik-Tok
Česi na prahu futbalového neba
Keďže na mapu Európy pribudli ďalšie nezávislé krajiny, medzi nimi aj Slovenská republika, UEFA sa rozhodla, že postup si bude môcť vybojovať z kvalifikácie na záverečný turnaj až 15 krajín. Slovensko medzi postupujúcimi, na rozdiel od Česka, žiaľ, nebolo. Prvý raz sa v európskej kvalifikácii udeľovali za víťazstvo tri body. Priamo postupovali víťazi skupín a šesť najlepších tímov z druhých miest, dvoch najhorších čakala baráž o 15. miestenku.
Reprezentácia začala tmou
Po rozdelení Česko-Slovenska museli Slováci budovať reprezentáciu od piky. Jej prvým trénerom sa stal Jozef Vengloš, ktorý sa vzdal pokračovania lukratívneho angažmánu vo Fenerbahce v prospech Slovenska. To sa prvý raz predstavilo v oficiálnom zápase 1. februára 1994 v Šarjahu, kde zdolalo SAE 1:0 gólom Vladimíra Weissa st.
V tom čase už Slováci vedeli, že v kvalifikácii ME 1996 budú mať za súperov Francúzsko, Rumunsko, Poľsko, Izrael a Azerbajdžan. Náš úvodný duel bol na programe 7. septembra 1994 v Bratislave proti Francúzom. Na zápas nepricestovala najväčšia hviezda mužstva Peter Dubovský, ktorého nechcel Real Madrid uvoľniť a nepomohlo ani to, že zväz pre neho vybavil súkromné lietadlo.
Zápas na Tehelnom poli sa začal hanbou. Len pár minút po výkope reflektory vypovedali poslušnosť (do tmy sa prvý raz ponoril štadión pol hodiny pred výkopom) a rozhodca Peter Mikkelsen poslal hráčov do kabín. Po dobrej štvrťhodine bolo opäť svetlo a mohlo sa pokračovať. Vyše 14-tisíc divákov sa gólu nedočkalo. Prvá kvalifikačná zostava SR bola: Molnár – Glonek – Stúpala, Zeman, Kinder – Krištofík, Tomaschek, Tittel, Zvara (63. Penksa), Moravčík – Rusnák (80. Weiss st.).
Bod síce proti favoritovi skupiny nebol na zahodenie, ale remíza v Izraeli (2:2), keď Slováci hrali hodinu bez vylúčeného Mariána Zemana, mrzela. Škoda bola aj tesnej prehry v Bukurešti (2:3). S Azerbajdžanom sme si síce v Košiciach poradili (4:1), potom však prišli dve ťažké prehry – 0:4 vo Francúzsku a 0:5 v Poľsku a tréner Vengloš v kabíne po zápase v Zabrze rezignoval na funkciu.
Jeho nástupcom sa stal Jozef Jankech. Pod jeho vedením prišli výhry nad Azerbajdžanom (1:0), Izraelom (1:0) i Poľskom (41), prehralo sa iba s Rumunskom (0:2). Stačilo to na konečné 3. miesto v skupine za Rumunskom a Francúzskom, ktoré postúpili na šampionát. Česi, na rozdiel od Slovákov, sa na záverečný turnaj prebojovali, keď svoju skupinu vyhrali, hoci stratili body s Luxemburskom i Maltou. Neprehrali však s Holandskom a poslali ho do baráže.
Návrat do futbalovej kolísky
Futbal sa vracia domov. Takto znel refrén oficiálnej piesne záverečného turnaja ME (kultovej dodnes), ktorý sa uskutočnil od 8. do 30. júna 1996 na ôsmich štadiónoch ôsmich anglických miest: Londýn (Wembley), Manchester (Old Trafford), Liverpool (Anfield), Birmingham (Villa Park), Leeds (Elland Road), Sheffield (Hillsborough), Nottingham (City Ground), Newcastle (St James´Park).
Mužstvá rozdelili do 4 skupín: A: Anglicko, Holandsko, Škótsko, Švajčiarsko. B-skupina: Francúzsko, Španielsko, Bulharsko, Rumunsko. C-skupina: Nemecko, Česko, Taliansko, Rusko. D-skupina: Portugalsko, Chorvátsko, Dánsko, Turecko. Debutovala šestica: Bulharsko, Švajčiarsko, Turecko a trojica nových samostatných štátov Česko, Chorvátsko a Rusko.
https://www.youtube.com/watch?v=Z6e54yonX4A
Z osmičky postupujúcich do štvrťfinále boli najväčším prekvapením Česi, ktorí síce začali prehrou s Nemeckom, ale dokázali zdolať Talianov, čo bol kľúč k postupu. Štvrťfinále prinieslo drámy. Angličania prešli cez Španielov až na penalty (góly nepadli ani v predĺžení), rovnako tak Francúzi cez Holanďanov. Nemci zdolali Chorvátsko (2:1) a Čechov nezastavilo ani Portugalsko, keď jediný gól zápasu padol z kopačky Karla Poborského po jeho skvelom individuálnom úniku a parádnej strele.
Český zázrak pokračoval aj v semifinále. Hoci im pre zranenie (Šmicer) a karty (Suchopárek, Bejbl, Látal, Kuka) chýbali viacerí dôležití hráči, s Francúzskom „ukopali“ bezgólový rezultát a finále si vybojovali v penaltovom rozstrele. Ich finálovým súperom sa stali Nemci, ktorí v bitke s Anglickom boli úspešní takisto až po penaltách (6:5).
Víťazstvo zlatým gólom
Už samotná účasť Česka vo finále bola senzáciou. Mužstvo sa pod vedením Dušana Uhrina st. pokúsilo vrátiť Nemcom prehru zo skupiny. Posmelilo ich aj to, že Nemci boli zdecimovaní kartami a zraneniami (Basler, Kohler, Bobic, Möller, Reuter, Freund). A v 59. minúte šli do vedenia, keď po nedovolenom zákroku Matthiasa Sammera na Poborského premenil penaltu Patrik Berger. Namiesto nej sa však mal kopať len priamy kop, pretože faul sa udial tesne pred šestnástkou.
https://www.youtube.com/watch?v=5gjtp4jjyWs
Taliansky rozhodca Luca Pairetto však bol iného názoru. Náskok Česi neudržali, pretože v 74. minúte žolík Oliver Bierhoff hlavou vyrovnal – 1:1. A práve tento hráč sa postaral v 5. minúte predĺženia o prvý takzvaný Zlatý gól, ktorým rozhodol o majstrovi Európy. Ľahko tečovanú loptu brankár Petr Kouba neudržal… Postranný rozhodca síce avizoval ofsajd Kuntza, ale hlavný ho považoval za „mŕtvy“. A tak sa na „náhlej smrti“ Čechov nič nezmenilo. Aj striebro však bolo pre nich obrovským úspechom. Mali vo svojich radoch hráčov európskej extratriedy: Poborský, Nedvěd, Šmicer, Kadlec, Bejbl, J. Němec.
Nemci pod vedením trénera Berti Vogtsa predstavovali silu a stabilitu výkonov. Istotou boli brankár Andreas Köpke, stopér Matthias Sammer (jediná veľká posila z východného Nemecka), výborne hral Dieter Eilts. No a mali žolíka Bierhoffa. Dokázali si poradiť aj s tým, že sa im zranil Jürgen Kohler a vypadli ďalší hráči.
„Zlatý gól mi v každom prípade zmenil život. Bol míľnikom mojej futbalovej kariéry.“
Oliver Bierhoff, dvojnásobný finálový strelec Nemecka
Finále: Nemecko – Česko 2:1 (0:0, 1:1) v predlžení
Góly: 74. a 95. Bierhoff – 59. P. Berger (11 m)
Rozhodoval: Pairetto (Tal.) – 73 611 divákov. Hralo sa 30. júna 1996 vo Wembley v Londýne.
Zostava majstrov Európy: Köpke – Sammer – Babbel, Helmer – Strunz, Eilts (46. Bode), Hässler, Scholl (69. Bierhoff), Ziege – Kuntz, Klinsmann.
Zaujímavosti EURO 1996
- Alan Shearer po 21-mesačných gólových suchotách strelil na ME za Anglicko 5 gólov, čím sa stal najlepším strelcom turnaja.
- Nemecko odohralo svoje piate finále na ME, čo bol nový rekord (dnes sú stále rekordéri so 6 účasťami), takisto aj tretí triumf. V roku 2012 svoj tretí titul získali aj Španieli.
- Hoci sa v Anglicku predlžovalo 5 zápasov, prvého Zlatého gólu sa diváci dočkali až vo finále.
- Česi odohrali prvý i posledný zápas na záverečnom turnaji proti Nemcom, v oboch dostali dva góly a v oboch prehrali.
- Nemci pre zdecimovaný káder požiadali pred finále o možnosť dodatočne povolať dvoch hráčov. Bolo im vyhovené, nakoniec ich však vo finále nepoužili.
- Český futbalista Vladimír Šmicer si dva dni pred finále odskočil domov, pretože sa v Prahe ženil.